Projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej (cz. I)

Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych jest aktem prawnym o fundamentalnym znaczeniu dla polskiego systemu prawa rynku kapitałowego. Jest to niewątpliwie truizm, jednakże warto go powtarzać, wnikliwie obserwując trwające obecne prace nad nowelizacją tejże ustawy. Nowelizacją nie byle jaką - z dotychczas opublikowanych projektów wynika, iż przy okazji zmian, które wymuszane są przez prawo UE, Ministerstwo Finansów szykuje małe trzęsienie ziemi - zarówno w warstwie pojęciowej ustawy, jak i zakresie nowych instytucji. 
Sama potrzeba nowelizacji wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/73/UE z dnia 24 listopada 2010 r. (dalej: Dyrektywa 2010) (link) zmieniającej Dyrektywę 2003/71/WE w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych oraz Dyrektywę 2004/109/WE w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym. 
Dyrektywa 2010 wprowadza szereg istotnych modyfikacji do dotychczas funkcjonujących przepisów, m.in.: - zwiększenie progu "publiczności" oferty do 150 osób,
- zmiany w zakresie tzw. wyjątków prospektowych,
- oferty "kaskadowe". 
Dyrektywa 2010 wprowadza obowiązek implementowania jej przepisów do prawa krajowego do dnia 1 lipca 2012 r. Na stornach Ministerstwa Finansów (link) pierwszy projekt znowelizowanych przepisów pojawił się na początku maja bieżącego roku. Następnie światło dzienne ujrzały uwagi do projektu, a z końcem czerwca opublikowana została wersja po uwzględniająca uwagi. Na dzień dzisiejszy projekt nie został jeszcze uchwalony przez Radę Ministrów, co jak wiadomo jest dopiero krokiem poprzedzającym przedstawienie projektu pod obrady Sejmu.
Jako że sprawa ma znaczenie fundamentalne, na łamach bloga można będzie w najbliższych tygodniach znaleźć analizę projektowanych przepisów - zarówno tych, których wprowadzenie wymusza Dyrektywa 2010, jak i nowych pomysłów MF.