Antykorupcyjne procedury potrzebne od zaraz !



Czy za rok będzie można wysłać lubianemu kontrahentowi wino razem z kartką na Święta ?
Ważną konsekwencją ustawy o jawności życia publicznego będzie nałożenie dodatkowych obowiązków na średnie i duże przedsiębiorstwa oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa (wymóg będzie dotyczył spółek w, których udział SP przekracza 10 % kapitału zakładowego lub liczby akcji).

Kluczowym obowiązkiem będzie wdrożenie wewnętrznych procedur antykorupcyjnych.

 System antykorupcyjny u przedsiębiorcy

Budując systemu antykorupcyjny przedsiębiorca będzie zobowiązany między innymi do: 
  1wdrożenia kodeksów etyki; 
 2. przeciwdziałania tworzeniu tzw „funduszy korupcyjnych”; 
 3.     stworzenia odpowiednich kanałów informowania organów firmy o przypadkach korupcji  lub łamania prawa; 
4.  wprowadzenia odpowiednich klauzul w umowach z kontrahentami.

W razie stwierdzenia nieprawidłowego stosowania procedur antykorupcyjnych, przedsiębiorca może zostać wykluczony z udziału w zamówieniach publicznych.

Wysokie kary na wniosek CBA

O tym jak istotne będą to obowiązki świadczą konsekwencje za ich nieprzestrzeganie, w tym wysokość kar finansowych, które mogą zostać nałożone na przedsiębiorców. W razie postawienia zarzutów osobie działającej w imieniu lub na rzecz przedsiębiorcy Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie uruchamiało procedurę kontroli podmiotu w celu zbadania czy prawidłowo stosowane są tam procedury antykorupcyjne. Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości – na przedsiębiorcę zostanie nałożona kara finansowa w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów zł. Kara może zostać nałożona za brak procedur antykorupcyjnych ale również z wówczas kiedy stosowanie procedur antykorupcyjnych zostanie uznane za pozorne!

Formalnie, karę nakładał będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,  jednak na wniosek CBA.

Wysokość kary uzależniona będzie od wagi nieprawidłowości, rozmiaru korzyści uzyskanej przez przedsiębiorcę oraz jego sytuacji majątkowej.

Bardziej dotkliwą sankcją niż kara finansowa może okazać się wykluczenie z postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Ukarany podmiot automatycznie zostanie pozbawiony prawa ubiegania się o zamówienia publiczne przez 5 lat !

Wejście ustawy w życie

Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Jest jednak szansa że w skutek zastrzeżeń i opinii zgłoszonych w toku przeprowadzonych konsultacji społecznych wprowadzone zostanie 6-miesięczne vacatio legis.

Inne obowiązki przedsiębiorców wynikające z ustawy o jawności życia publicznego będą omawiane w kolejnych postach. 

Jeżeli zechcecie wiedzieć więcej - zapraszamy do kontaktu.
 Edyta
Juszczyńska

Komentarze