Ciekawe orzeczenia

1. Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2011 r. (sygn. I SA/Kr 94/11)(link)
(...) Podsumowując należy stwierdzić, że jeżeli przedsiębiorstwo zostaje wniesione do spółki kapitałowej, to wówczas zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. przychodem podlegającym opodatkowaniu jest nominalna wartość udziałów bądź akcji otrzymanych w zamian za to prawo – jako wkład niepieniężny. Z kolei w przypadku, jeżeli prawo takie zostaje wniesione, jako wkład do spółki osobowej, brak jest przepisu prawnego z którego można by wyprowadzić powstanie przychodu po stronie wnoszącego aport. Skoro zaś brak jest przychodu, brak jest możliwości dokonania opodatkowania operacji polegającej na wniesieniu prawa majątkowego do spółki osobowej, jako aportu, w zamian za udziały takiej spółki.(...)

2. Wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r. (sygn. V CSK 311/10)
Odmowa wpisania długu na listę wierzytelności nie oznacza jednak, że wierzytelności nie ma. Prawo upadłościowe i naprawcze nie stwarza przeszkód, by pozwany mógł się bronić zarzutem potrącenia. Podniesienie tego zarzutu nie jest dochodzeniem roszczenia, ale obroną. Sąd, ponownie rozpatrując sprawę, musi rozważyć zarzut potrącenia.

3. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 marca 2011 r. (sygn. P 7/09)(link)
W przedmiotowym wyroku TK uznał  za niekonstytucyjny art. 95 ust. 1 Ustawy prawo bankowe. Zgodnie z tym przepisem wyciągi z ksiąg bankowych miały moc prawną dokumentu urzędowego.
Więcej o wyroku - wpis na blogu Lege Artis.