Spółka z o.o. w 7 dni oraz odpis z KRS z Internetu

Z początkiem grudnia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektów dwóch nowelizacji ustaw, które w razie ich wejścia w życie w proponowanym w chwili obecnej kształcie mają szansę w sposób wyraźny usprawnić prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek. 
Pierwszy z projektów, których mowa powyżej to długo zapowiadana nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zakładająca możliwość tworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu 7 dni. Wprowadzana przez nowelizację procedura przewiduje zawieranie umowy spółki poprzez wypełnienie udostępnionego w Internecie wzorca, tym samym zniesiony zostaje w tym zakresie wymóg zawierania umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie jest również wymagane, by wypełnienie takiego wzorca, równoznaczne ze złożeniem wniosku o rejestrację spółki, podpisywane było przy pomocy certyfikowanego podpisu elektronicznego - wystarczy podpis używany np. w elektronicznym postępowaniu upominawczym lub przy składaniu deklaracji podatkowych. Po zarejestrowaniu we wskazany powyżej sposób spółki, umowa spółki może być modyfikowana w tradycyjny sposób, tzn. przed notariuszem, który przy pierwszej zmianie obowiązany będzie do sporządzenia tekstu jednolitego umowy. Z ograniczeń dla spółek rejestrowanych w formie elektronicznej warto wskazać na konieczność wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego jedynie w formie pieniężnej. Na koniec najważniejsze - sąd rozpoznaje złożony zgodnie z opisaną procedurą wniosek o rejestrację spółki w terminie nie dłuższym niż 7 dni.
Druga z nowelizacji odnosi się do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Głównym jej założeniem jest odformalizowanie procesu uzyskiwania odpisu KRS poprzez stworzenie możliwości wygenerowania odpowiedniego wydruku w Internecie. Przepisami ustawy nowelizującej, wydrukowi z udostępnionej w Internecie Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego zostanie nadana moc urzędowa zrównana z mocą odpisu z KRS uzyskiwanego w tradycyjny sposób, czyli w siedzibie sądu rejestrowego. Nowelizacja wprowadza także możliwość ujawniania w KRS adresu strony internetowej oraz adresu mailowego wpisanego podmiotu.

Poniżej linki do projektów ustaw wraz z uzasadnieniem.