Ustawa o "złotym wecie"

Z dniem 1 kwietnia 2010 r. weszła w życie ogłoszona w dniu 21 kwietnia 2010 r. ustawa o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, zwana ustawą o "złotym wecie". Zgodnie z przedmiotową ustawą, minister właściwy do spraw Skarbu Państwa dysponuje w pewnych okolicznościach prawem do złożenia w formie decyzji administracyjnej sprzeciwu wobec określonych decyzji organów spółek energetycznych. Ustawa zastępuje ustawę z dnia 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, która została zaskarżona do przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, jako łamiąca unijną zasadę swobody przepływu kapitału i przedsiębiorczości.
Do głównych zmian w stosunku do poprzedniej regulacji zaliczyć należy wskazanie akceptowalnego dla Komisji Europejskiej celu stosowania ustawy, którym jest zapewnienie prawidłowego gospodarowania mieniem obejmującym obiekty, instalacje, urządzenia i usługi wchodzące w skład infrastruktury krytycznej w sektorze energii, a także odwołanie się w ustawie, w zakresie wskazanym powyżej, do pojęcia "infrastruktury krytycznej", o której mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.
Zakresem przedmiotowym ustawy mogą w praktyce zostać objęte takie spółki jak np. PGE, Tauron, Eneę i Energię-Pro, a także PERN, OLPP, Naftoport oraz GazSystem.

Pełny tekst ustawy
Uzasadnienie projektu ustawy