Fundusz zagraniczny zwolniony z CIT

Kilka miesięcy temu WSA w Warszawie, w sprawie o sygnaturze III SA/Wa 2972/10, zajął się ciekawym zagadnieniem, które można sprowadzić do następującego pytania:
"Czy można wobec działającego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznego funduszu inwestycyjnego, posiadającego siedzibę w innym państwie członkowskim niż Polska, zwolnienia podmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych, określonego w przepisie art. 6 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.p.?"
Sprawa trafiła do sądu w wyniku zaskarżenia indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania należności wypłacanych na rzecz zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Z treści uzasadnienia wynika, iż wnioskującym o interpretację był bank, z którego usług np. w zakresie lokat terminowych korzystał zagraniczny fundusz inwestycyjny. Wątpliwość, która zrodziła się po stronie banku, wynikała z faktu, iż to właśnie bank jest płatnikiem należnego podatku od zysków kapitałowych (tzw. "podatku Belki"). Jeżeli zagraniczny fundusz inwestycyjny byłby podmiotowo zwolniony z CIT, na analogicznych zasadach jak polskie fundusze inwestycyjne, podatek nie musiałby być odprowadzany. 
Organ podatkowy, wydając skarżoną interpretację wywiódł, iż ustawa o funduszach inwestycyjnych reguluje szczegółowo działalność funduszy zagranicznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej tylko w zakresie dotyczącym emisji jednostek uczestnictwa ( art. 253 i następne ustawy o funduszach inwestycyjnych). Oznacza to, że jeśli takiej działalności fundusz na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie prowadzi, to nie jest funduszem działającym na podstawie tej ustawy i w konsekwencji nie służy mu zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych. Organ podatkowy uznał tym samym, że zagraniczne fundusze inwestycyjne, w zakresie w jakim lokują swoje aktywa na terytorium RP działają w zasadzie poza reżimem polskiej ustawy o funduszach inwestycyjnych. 
Warszawski WSA nie podzielił tego stanowiska, słusznie stwierdzając, że zawężenie zakresu działalności  zagranicznych funduszy inwestycyjnych we wskazany przez organ podatkowy sposób pozbawione jest uzasadnienia. 
Sąd stwierdził, iż: "każdy fundusz "zagraniczny", tj. spełniający dyspozycję art. 2 pkt 9 ustawy o funduszach inwestycyjnych, działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest funduszem działającym na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych, albowiem w okresie jego działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie jego uprawnień i obowiązków, a także wynikających z ich naruszenia sankcji, mają do niego zastosowanie przepisy tej ustawy. Wobec powyższego, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.p. fundusz taki jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych."

Wyrok WSA w Warszawie - III SA/Wa 2972/10